Dans Kursu Açmak

Ülkemizde son dönemlerde oldukça popüler bir hobi haline dönüşen dans, gerek yetişkinler açısından gerekse çocuklar açısından gittikçe artan bir talep görmektedir. Bale, tango, salsa, modern dans gibi popüler dansların yanı sıra jimnastik eğitimlerinin de verildiği dans kursları çocuk, yetişkin birçok bireyin yararlandığı merkezler haline dönüştü.

Hemen hemen her ile yayılan dans kursu açmak prosedürleri ise her bürokratik prosedür gibi biraz uğraştırıcı ve sıkıcı gelebilir. Ancak bu konuda da özel okul danışmanlığı hizmeti veren kurumlarla çalışarak bu angaryaların hepsinden kurtulabilirsiniz. Tüm bu işlemler sizin adınıza yapılıp gerekli evraklar toparlanıp gerekli yerlere teslim edilirken siz kursunuz için daha keyifli olan kurs yerinin dizaynı, dekorasyonu, tanıtımı gibi işlerle ilgilenebilirsiniz.

Dans Kursu Açmak Kolay mı?

Peki, bu kadar çok yaygınlaştığına göre acaba dans kursu açmak bu kadar kolay mı? Elbette değil. Ancak karşılaştığımız kursların birçoğu gerekli izin ve belgelere sahip olmadan bu işi yapmaktalar. Tabii herhangi bir denetimde de kapatılmak üzere. Dans kursu açmak için öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’ne uygun hareket etmek gerekiyor. Yönetmelikte istenen bina özellikleri, kadro nitelikleri ve bazı evrak şartlarının yerine getirilmesi gerekiyor. Piyasada Milli eğitim Bakanlığı onaylı olmayan kaçak kurslar ve stüdyolar bu niteliklerin çoğuna sahip değiller.

Milli Eğitim Bakanlığı onayının yanı sıra “Türkiye Dans Sporları Federasyonu Özel Spor Salonları Talimatı” şartlarının da sağlanması gerekiyor. Bu şartlar sağlandığı noktada Federasyon tarafından alınan yeterlilik belgesi olmadan herhangi bir dans kursu açmanız mümkün değildir. Çünkü dans kurusu açabilmek için dilekçe ile başvuracağınız diğer bir kurum ise Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’dür. Ve müdürlük Türkiye Dans Sporları Federasyonu tarafından verilen yeterlilik belgesi olmadan izin vermiyor.Dans Kursu Açabilmek İçin İzin Alınacak Kurumlar

Kısaca tekrar etmek gerekirse dans kursu açmak için;

 • Türkiye Dans Sporları Federasyonu Özel Spor Salonları Talimatları’nı yerine getirerek yeterlilik belgesi almak
 • Yeterlilik belgesi ve gerekli diğer evraklarla birlikte Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne başvurmak
 • Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde istenen evrakları toparlamak
 • İşletme ruhsatı alabilmek için Ticaret Odası kayıt belgesi, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kooperatifine kayıt belgesi gibi belgeleri almak gereklidir. İşletme ruhsatı için gerekli evraklar muhasebeciniz tarafından gerçekleştirilebilir.

Türkiye Dans Sporları Federasyonu Yeterlilik Belgesi İçin İstenenler

TDSF tarafından verilen yeterlilik belgesi için başvuran kişi ya da kurumun dans kursu açmak için sahip olması gereken evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Yeterlilik belgesi ücreti ödeme dekontu
 • Dans sporları salonu açmak için yeterlilik belgesi yani yıllık vize başvuru formu
 • Hangi dalda çalışılacaksa o spor dalının antrenörlük belgeleri
 • Antrenör ile yapılan sözleşme (En az 1 yıllık olmalı)
 • Dans sporları salonunun onaylı planı gerekir 1/100 ölçekli olmalıdır
 • Gerçek kişiler için, hangi odaya kayıtlı iseler kayıtlı oldukları odadan aldıkları belge
 • Tüzel kişiler için, şirketin ana sözleşmesi
 • Dernekler için; tüzüklerinin yayımlanmış olduğu resmi gazetenin bir örneği
 • Belediye iş yeri açma ruhsatı vermeli ve onun fotokopisi  

Bu şartları yerine getiren ve evrakla belgeleyen kişi ve kuruluşlar Federasyon tarafından verilen yeterlilik belgesini almaya hak kazanırlar. Ardından da yeterlilik belgesi ve diğer gerekli evraklarla birlikte Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı başvuru işlemleri başlatılır.

Tüm bu başvuru süreçlerinin yapılması ve takibi işlemleri için özel okul danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.