Sanat Kursu Açmak


Hobi kurslarının sayısı ger geçen gün artıyor. Kaliteli ve güzel vakit geçirmek isteyenlerin tercihi bu yönde oluyor. Özellikle de anne ve babaların çocukları ile kurslara katıldıkları görülüyor. Sonuç olarak talebin artış göstermesi ile özel eğitim kursları açılmaya başladı. Örneğin sanat kursu açmak isteyenlerin sayısı günden güne artmakta. Bu kurs programlarında;

  • Resim gibi çeşitli hobi alanları gözler önüne seriliyor.
  • Müzik ve bale gibi alanlar arasından seçiminizi yapmanız sağlanıyor.
  • Tercihte bulunanlar kayıt işlemleri neticesinde kurslarda eğitim görebiliyor.

Merak edenler tüm bu aşamalara geçmeden önce kurs açma işlemlerini sorguluyor. Sorgulama sırasında kurs danışmanlıkları dikkate alınabilir. Adı üstünde kurs açmak isteyenlere bilgi verilir. Yönlendirmeler yapılır ve kısa süre içerisinde kurs başvurusunda bulunmanız sağlanır.

Sanat Kursu Açma Şartları Nelerdir?

Sanat kursu açmak için başta MEB yönetmeliklerini öğrenmeniz gerekir. Çünkü yönetmeliklere göre hareket edenler sonuç alabilir. Gerek kursun verileceği binadan gerekse eğitim verecek olan kişilerin niteliklerine kadar tüm detaylar mevcut durumda. Örnek verecek olursak;

-Eğitimciler; Okul müdürü ve yardımcı için de yönetmeliklerde belli başlı detaylar bulunuyor. Mesela başta Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekir. Bir sanat kursunda eğitim personeli olarak görev almak isteyenlerin alanıyla ilgili bir diplomaya ya da en az lise mezunu olmak kaydıyla Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikaya sahip olması gerekir.

-Binalar; MEB Özel Öğretim Kurumları Standartlar Yönergesi içerisinde bina özellikleri de mevcut durumda. Yani yönergede yer alan kurallara göre bina tercihinde bulunmak gerekir. Örneğin yerleşim planı, koridorlar ve lavabolar hakkında kurallar bulunuyor. Bu detaylara uygun bir şekilde bina tercih etmek ve kurs açmak gerekiyor.

Sanat Kurslarında Bulunması Gereken Bölümler

Sanat kursu açmak isteyenlerin yukarıda belirttiğimiz gibi yönetmelikleri dikkate almaları gerekir. Örneğin yönetmeliklerde zorunlu alanlar hakkında paylaşımlar bulunuyor. Müdür odası bunlar arasında yer almakta. Üstelik en az 10 m2 olması şartıyla müdür odasının bulunması gerekiyor.

Yine m2 ya da kontenjan detaylarına göre diğer bölümler de sıralanmıştır. Mesela teorik dersliklerin minimum 15 m2, uygulama derslikleri 20 m2 olması gerekir. Öğretmenler odası ile müdür yardımcısına özel odanın da yönetmeliklerde ifade edildiği görülüyor. Tuvalet ve lavabolar da zorunlu olarak yerini almakta. Kısacası yönetmeliklere göz atanlar uygun bina araştırmalarında bulunabilir.

Sanat Kursu Eğitim Programları

Gerekli belgeler eşliğinde başvuruda bulunanlar kurs açabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi danışmanlıklar sayesinde işiniz kısa sürecektir. Beraberinde kurs açanların eğitim programları belirlemeleri gerekir. Sanat kursu açmak için nitelikli eğitimcilere ihtiyaç duyulur. Eğitimcilerin programlar hazırlamaları ve kayıtlı olan müşterileri karşılamaları esas alınır. Bu şekilde;

  • Müzik, resim ve dans gibi çeşitli sanat dallarına özel eğitim programları hazırlanır.
  • Kursa kayıt olanlar aralarından tercihte bulunarak eğitim alır.

Kurslar derslikler içerisinde teorik ve pratik bilgiler eşliğinde sergilenir. Mesela resim yapmak ya da beste çalmak gibi pratikte de uygulamalara yer verilir.